İşletmeniz için CRM aracını seçerken yapacağınız ilk seçim, şirket içi veya bulut CRM yazılımı arasında olacaktır. Bu seçimi yapmadan önce, her ikisinin de artılarına ve eksilerine hızlıca bir göz atalım.

atışları Arttırmak İçin Doğru CRM Nasıl Seçilir?

Firmalar için satışları arttırmak önemli, peki satışları arttırmak için doğru CRM nasıl seçilir? Satışları arttırmak için doğru CRM seçimi yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı faktörler bulunmaktadır.

  1. İlk olarak firmanızı doğru bir şekilde tanımlamalısınız. Firmanın pazarlama stratejisi ve hedeflerini belirlemek bu aşamada oldukça önemlidir.
  2. Ardından firmanın müşteri sayısını belirleyiniz. Kaç müşterim var sorusunu net olarak yanıtlamalısınız ki buna uygun CRM seçimi yapabilesiniz.
  3. Önemli bir diğer nokta ise ayıracağınız bütçeyi de belirlemek.
  4. Son olarak da firmada çalışan kişi sayısını belirleyiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz fizibilite çalışmalarını tamamladıktan sonra satışları arttırmak için doğru bir CRM seçebilirsiniz.

  • CRM seçimi yaparken satın alacağınız CRM paketinin özelliklerini detaylı bir şekilde incelemelisiniz.
  • Firmanıza uygun opsiyonları mutlaka eklemelisiniz. Buna karşı gereksiz olan opsiyonları da çıkarmalısınız. Doğru seçilen opsiyonlar satışları arttırma yolunda önemli adımlardır.

Opsiyonlarımızı da belirlediğimize göre artık firmanız için doğru CRM seçimini yapabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Doğru CRM’nin Önemi

Firmalar farklı hedefler ile CRM sahibi olmak isteyebilir. Genel olarak firmaların en çok belirlediği hedef ise ” Satışları arttırmak” olmaktadır. Doğru CRM seçimi ile satışları arttırmak tabii ki de mümkündür.

  • Eğer doğru CRM seçimi yapılmaz ise firma bu sebepten kaynaklı olarak zaman ve maddi kayba uğrayabilir. Bu kayıpların önüne geçmek için ise doğru CRM seçimi oldukça önemlidir.
  • Yapılabilecek olan yanlış CRM seçimleri zaman ve maddi kayıpların haricinde firma içerisindeki motivasyonu da düşürebilir. Bu motivasyon düşüklüğü ise yapılan işe ardından müşteriye kadar uzanan bir yol izler.
  • Doğru bir CRM seçimi yapılmazsa firmanın en önemli hedefi olan müşteriye kadar olumsuz bir dönüt olabilir. Bu sebeple doğru CRM seçmek çok önemlidir. Gerekirse CRM ürününü direk satın almak yerine deneme sürümlerini deneyip, firmaya uygunluğu denenebilir. Bu şekilde kayıpları olabildiğince minimum seviyeye indirebilirsiniz.